| Order number | 04.1939.001 |
|---|---|
| Product description | S-Monovette® 4.9 ml, Lithium Heparin liquid, 90x13 mm, orange EU code, paper label, 50/inner box sterile |
| Type of collection | Venous |
|---|---|
| Type of preparation | Heparin, liquid |
| Preparation concentration | 19 IU/ml blood |
| Colour code | EU |
| Label/ Print | With paper label |
| Colour of print/label | Orange |
| Cap | Membrane screw cap |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | Room temperature |
| Centrifugation time | 10 min |
| Connection | Membrane screw cap |
| Sample volume | 4,9 ml |
|---|---|
| Diameter | 13 mm |
| Length including cap | 106 mm |
| Length excluding cap | 90 mm |
| Length including cap and plunger | 127 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Orange |
| Membrane material | Rubber |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Piston material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Piston plunger material | Polystyrene (PS) |
| Satisfies the requirement | IATA, ADR |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Type of packaging | Box |
| Pcs. / inner box | 50 |
| Pcs. / box | 500 |
| Pcs. / pallet | 36000 |
| Depth of case | 388 mm |
| Width of case | 358 mm |
| Height of case | 150 mm |
| Case volume | 0,0208 cbm |
| Weight of case | 3,18 KG |
| EAN of inner box | 4038917134781 |
| EAN of outer box | 4038917053761 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |