| Order number | 05.1147 |
|---|---|
| Product description | Blood Gas Monovette®, Luer, 2 ml, Lithium Heparin calcium-balanced, 66x11 mm, orange EU/US code, transparent label, 50/inner box sterile |
| Type of collection | Arterial/venous |
|---|---|
| Type of preparation | Calcium-balanced heparin |
| Preparation concentration | 50 IU/ml blood |
| Colour code | EU/US |
| Label/ Print | With plastic label |
| Colour of print/label | Orange |
| Application | Blood gas analysis |
| Connection | Luer |
| Sample volume | 2 ml |
|---|---|
| Diameter | 11 mm |
| Length including cap | 82 mm |
| Length excluding cap | 66 mm |
| Length including cap and plunger | 100 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | White/orange |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Piston material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Piston plunger material | Polystyrene (PS) |
| Satisfies the requirement | IATA, ADR |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 50 |
| Pcs. / box | 500 |
| Pcs. / pallet | 56000 |
| Depth of case | 333 mm |
| Width of case | 303 mm |
| Height of case | 125 mm |
| Case volume | 0,0126 cbm |
| Weight of case | 2,64 KG |
| EAN of inner box | 4038917085458 |
| EAN of outer box | 4038917004121 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |