
| Order number | 11.2253.001 |
|---|---|
| Product description | V-Monovette® Urine, 4 ml, stabiliser/Boric Acid, Vacuum system for closed urine transfer, 75x13 mm, round base, with green V-cap, green, paper label, 50/inner box sterile |
| Type of collection | Vacuum |
|---|---|
| Type of preparation | Boric acid |
| Preparation concentration | 15 mg/ml |
| Label/ Print | With paper label |
| Colour of print/label | Green |
| Graduation | No |
| Cap | Membrane cap |
| Type of cap | Cap |
| Light protection | No |
| Application | Urine sample tubes |
| Example of use | Urine collection, transport and storage |
| Base shape | Round base |
| Connection | V-Monovette® |
| Sample volume | 4 ml |
|---|---|
| Diameter | 13 mm |
| Length including cap | 81 mm |
| Length excluding cap | 75 mm |
| Product material | Polyethylene terephthalate (PET) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Green |
| Membrane material | Rubber |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Type of packaging | 50 pcs. / box |
| Pcs. / inner box | 50 |
| Pcs. / box | 500 |
| Pcs. / pallet | 51000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 368 mm |
| Height of case | 105 mm |
| Case volume | 0,0154 cbm |
| Weight of case | 3,6 KG |
| EAN of inner box | 4038917245128 |
| EAN of outer box | 4038917245111 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |