| Order number | 11.2552.001 |
|---|---|
| Product description | V-Monovette® Urine, 9.5 ml, Vacuum system for closed urine transfer, 100x15 mm, conical base with centring blades, paper label, 50/inner box sterile |
| Type of collection | Vacuum |
|---|---|
| Label/ Print | With paper label |
| Colour of print/label | Yellow |
| Graduation | No |
| Cap | Membrane cap |
| Type of cap | Cap |
| Light protection | No |
| Application | Urine sample tubes |
| Example of use | Urine collection, transport and storage |
| Base shape | Conical base |
| Recommended centrifugation | 400 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 5 min |
| Connection | V-Monovette® |
| Sample volume | 9,5 ml |
|---|---|
| Diameter | 15 mm |
| Length including cap | 106 mm |
| Length excluding cap | 100 mm |
| Product material | Polyethylene terephthalate (PET) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Yellow |
| Membrane material | Rubber |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Type of packaging | 50 pcs. / box |
| Pcs. / inner box | 50 |
| Pcs. / box | 500 |
| Pcs. / pallet | 34000 |
| Depth of case | 428 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 135 mm |
| Case volume | 0,023 cbm |
| Weight of case | 5,12 KG |
| EAN of inner box | 4038917244886 |
| EAN of outer box | 4038917244879 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |