| Order number | 16.440.100 |
|---|---|
| Product description | Microvette® CB 300 µl, Clotting Activator/Serum, red US code |
| Type of collection | capillary |
|---|---|
| Type of preparation | Clotting activator |
| Colour code | ISO |
| Type of cap | Push cap |
| Application | Capillary blood collection |
| Base shape | Flat base |
| Volume of work | 300 µl |
| Recommended centrifugation | 10000 x g |
| Centrifugation time | 5 Min |
| Shape of inner tube | trumpet-shaped |
| Sample volume | 300 µl |
|---|---|
| Diameter | 10,8 mm |
| Length including cap | 46,5 mm |
| Length excluding cap | 43,7 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | transparent |
| Cap material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
| Colour of cap | red |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Pyrogen-free | no |
| Lot or serial number | Lot number |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 80000 |
| Depth of case | 378 mm |
| Width of case | 288 mm |
| Height of case | 180 mm |
| Case volume | 0,0196 cbm |
| Weight of case | 2,41 kg |
| EAN of inner box | 4038917268325 |
| EAN of outer box | 4038917282758 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |