
| Order number | 58.485.001 |
|---|---|
| Product description | Tube, 7 ml, 50 x 16 mm, flat base, PS, with assembled push cap, sterile, 100 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Standard cap |
| Type of cap | Cap |
| Base shape | Flat base |
| Centrifugation max (RCF) | 2500 x g |
| Sample volume | 7 ml |
|---|---|
| Diameter | 16 mm |
| Length of product | 50 mm |
| Product material | Polystyrene (PS) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
| Colour of cap | Transparent |
| Tube material | Polystyrene (PS) |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 32000 |
| Depth of case | 648 mm |
| Width of case | 420 mm |
| Height of case | 145 mm |
| Case volume | 0,0395 cbm |
| Weight of case | 4,66 KG |
| EAN of inner box | 4038917108027 |
| EAN of outer box | 4038917012126 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |