
| Order number | 58.536 |
|---|---|
| Product description | Tube, 7 ml, 50 x 16 mm, flat base, PP, 1,000 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Type of cap | Cap |
| Base shape | Flat base |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Sample volume | 7 ml |
|---|---|
| Diameter | 16 mm |
| Length of product | 50 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 2000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 2000 |
| Pcs. / pallet | 72000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 300 mm |
| Case volume | 0,0475 cbm |
| Weight of case | 5,35 KG |
| EAN of inner box | 4038917082297 |
| EAN of outer box | 4038917001397 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |