
| Order number | 60.542.007 |
|---|---|
| Product description | Tube 8 ml, 57 x 16.5 mm, flat base, PP, with enclosed O-ring cap |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Enclosed |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Flat base |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Sample volume | 8 ml |
|---|---|
| Diameter | 16,5 mm |
| Length of product | 57 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | Polypropylene (PP) |
| Colour of cap | Transparent |
| O-ring material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | IATA |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 42000 |
| Depth of case | 388 mm |
| Width of case | 378 mm |
| Height of case | 250 mm |
| Case volume | 0,0367 cbm |
| Weight of case | 4,79 KG |
| EAN of inner box | 4038917111102 |
| EAN of outer box | 4038917013161 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |