
| Order number | 60.558.001 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 5 ml, 57 x 15.3 mm, conical base with smear edge, PP, with assembled cap, sterile, 100 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Assembled |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Conical base with skirted base |
| Centrifugation max (RCF) | 5000 x g |
| Sample volume | 5 ml |
|---|---|
| Diameter | 15,3 mm |
| Length of product | 57 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | IATA |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 48000 |
| Depth of case | 598 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 145 mm |
| Case volume | 0,0345 cbm |
| Weight of case | 4,24 KG |
| EAN of inner box | 4038917113373 |
| EAN of outer box | 4038917280723 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |