
| Order number | 60.596 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 60 ml, 126 x 30 mm, flat base, PP, with enclosed cap, 50 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Enclosed |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Flat base |
| Sample volume | 60 ml |
|---|---|
| Diameter | 30 mm |
| Length of product | 126 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | Polypropylene (PP) |
| Colour of cap | Transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 250 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 50 |
| Pcs. / box | 250 |
| Pcs. / pallet | 7000 |
| Depth of case | 588 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 255 mm |
| Case volume | 0,0597 cbm |
| Weight of case | 4,52 KG |
| EAN of inner box | 4038917082778 |
| EAN of outer box | 4038917001816 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |