
| Order number | 60.597.001 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 120 ml, 114 x 44 mm,flat base, PP, with assembled cap, sterile, 25 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Assembled |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Flat base |
| Sample volume | 120 ml |
|---|---|
| Diameter | 44 mm |
| Length of product | 114 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | Polypropylene (PP) |
| Colour of cap | Transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | ADR |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 100 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 25 |
| Pcs. / box | 100 |
| Pcs. / pallet | 3600 |
| Depth of case | 578 mm |
| Width of case | 368 mm |
| Height of case | 195 mm |
| Case volume | 0,0415 cbm |
| Weight of case | 2,76 KG |
| EAN of inner box | 4038917114172 |
| EAN of outer box | 4038917014212 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |