| Order number | 60.610.100 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 10 ml, 92 x 15.3 mm, round base, PP, with assembled cap, 100 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Assembled |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Round base |
| Centrifugation max (RCF) | 3000 x g |
| Sample volume | 10 ml |
|---|---|
| Diameter | 15,3 mm |
| Length of product | 92 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Transparent |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Satisfies the requirement | IATA |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 36000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 300 mm |
| Case volume | 0,0475 cbm |
| Weight of case | 5,96 KG |
| EAN of inner box | 4038917114776 |
| EAN of outer box | 4038917014380 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |