| Order number | 60.9921.821 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 10 ml, 97 x 16 mm, conical base with smear edge, PS, with enclosed cap, 500 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Enclosed |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Conical base with skirted base |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Centrifugation temperature | 20 °C |
| Centrifugation time | 5 min. |
| Sample volume | 10 ml |
|---|---|
| Diameter | 16 mm |
| Length of product | 97 mm |
| Product material | Polystyrene (PS) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Transparent |
| Satisfies the requirement | ADR |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 500 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 24000 |
| Case volume | 0,0662 cbm |
| Weight of case | 8,5 KG |
| EAN of inner box | 4038917151078 |
| EAN of outer box | 4038917027694 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |