
| Order number | 60.9922.937 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 12 ml, 99 x 16 mm, round base, PC, with assembled yellow cap, sterile, 100 pcs./bag |
| Graduation | No |
|---|---|
| Cap | Assembled |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Round base |
| Centrifugation max (RCF) | 8800 x g |
| Sample volume | 12 ml |
|---|---|
| Diameter | 16 mm |
| Length of product | 99 mm |
| Product material | Polycarbonate (PC) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | Polypropylene (PP) |
| Colour of cap | Yellow |
| Tube material | Polycarbonate (PC) |
| Satisfies the requirement | ADR |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 30000 |
| Case volume | 0,0577 cbm |
| Weight of case | 8,4 KG |
| EAN of inner box | 4038917153430 |
| EAN of outer box | 4038917027823 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |