| Order number | 62.470 |
|---|---|
| Product description | Tube, 12 ml, 95 x 16.5 mm, flat base, PS, 500 pcs./bag |
| Label/ Print | With printed label |
|---|---|
| Colour of print/label | White |
| Graduation | Yes |
| Type of cap | Cap |
| Base shape | Flat base |
| Centrifugation max (RCF) | 3500 x g |
| Sample volume | 12 ml |
|---|---|
| Diameter | 16,5 mm |
| Length of product | 95 mm |
| Product material | Polystyrene (PS) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 500 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 36000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 300 mm |
| Case volume | 0,0475 cbm |
| Weight of case | 6,21 KG |
| EAN of inner box | 4038917081788 |
| EAN of outer box | 4038917000895 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |