| Order number | 62.493 |
|---|---|
| Product description | Tube, 5 ml, 75 x 13 mm, flat base, PS, 1,000 pcs./bag |
| Label/ Print | With printed label |
|---|---|
| Colour of print/label | White |
| Graduation | Yes |
| Type of cap | Cap |
| Base shape | round base |
| Centrifugation max (RCF) | 4000 x g |
| Sample volume | 5 ml |
|---|---|
| Diameter | 13 mm |
| Length of product | 75 mm |
| Product material | Polystyrene (PS) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Tube material | Polystyrene (PS) |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 2000 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 2000 |
| Pcs. / pallet | 72000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 265 mm |
| Case volume | 0,042 cbm |
| Weight of case | 6,66 KG |
| EAN of inner box | 4038917082006 |
| EAN of outer box | 4038917001113 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |