| Order number | 62.553.020 |
|---|---|
| Product description | Screw cap tube, 15 ml, 120 x 17 mm, conical base, PS, with printed writing space and graduation, with assembled yellow cap, sterile, 1 pc./paper/plastic packaging |
| Label/ Print | With printed label |
|---|---|
| Colour of print/label | White |
| Graduation | Yes |
| Cap | Assembled |
| Type of cap | Screw cap |
| Base shape | Conical base |
| Centrifugation max (RCF) | 4100 x g |
| Sample volume | 15 ml |
|---|---|
| Diameter | 17 mm |
| Length of product | 120 mm |
| Product material | Polystyrene (PS) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | Yellow |
| Tube material | Polystyrene (PS) |
| Satisfies the requirement | Sealed at 0.6 bar/10 min. |
|---|---|
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
| CE certified | CE |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Type of packaging | Bag |
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 500 |
| Pcs. / pallet | 13500 |
| Depth of case | 778 mm |
| Width of case | 368 mm |
| Height of case | 195 mm |
| Case volume | 0,0558 cbm |
| Weight of case | 5,29 KG |
| EAN of inner box | 4038917233125 |
| EAN of outer box | 4038917233095 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |