Screw cap, neutral
Order number: 65.1121

Product description
| Order number | 65.1121 |
|---|---|
| Product description | Screw cap, for tubes with a diameter of 11 mm, HDPE, neutral, 1,000 pcs./bag |
Product characteristics
| Type of cap | Screw cap |
|---|---|
| Suitable for | Tubes Ø 11 mm |
Material & colours
| Product material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
Purity & certification
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
Packaging
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 390000 |
| Depth of case | 418 mm |
| Width of case | 278 mm |
| Height of case | 130 mm |
| Case volume | 0,0151 cbm |
| Weight of case | 1,91 KG |
| EAN of inner box | 4038917085397 |
| EAN of outer box | 4038917004077 |