
| Order number | 65.1998.400 |
|---|---|
| Product description | PCR lid strip, Multiply® for all Multiply® PCR plates, strip of 8 lids, flat, highly transparent, suitable for real-time PCR, PCR Performance Tested (free of DNA, DNase/RNase and PCR inhib.), 12 pcs./bag |
| Type of cap | Cap |
|---|---|
| Suitable for qPCR | Yes |
| Number of wells | 8 |
| Width of product | 7,4 mm |
|---|---|
| Length of product | 80,5 mm |
| Product material | Polypropylenr (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Transparent |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1200 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 300 |
| Pcs. / box | 1200 |
| Pcs. / pallet | 151200 |
| Depth of case | 355 mm |
| Width of case | 255 mm |
| Height of case | 123 mm |
| Case volume | 0,0111 cbm |
| Weight of case | 0,69 KG |
| EAN of inner box | 4038917336369 |
| EAN of outer box | 4038917336352 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |