
| Order number | 65.716.723 |
|---|---|
| Product description | Screw cap, for screw cap micro tubes, PP, blue, sterile, 500 pcs./double bag |
| Cap | Flat |
|---|---|
| Type of cap | Screw cap |
| Suitable for | Micro tubes |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Blue |
| O-ring material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Purity standard | Sterile |
| Sterilisation | sterile |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 500 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 390000 |
| Depth of case | 418 mm |
| Width of case | 278 mm |
| Height of case | 130 mm |
| Case volume | 0,0151 cbm |
| Weight of case | 2,03 KG |
| EAN of inner box | 4038917118972 |
| EAN of outer box | 4038917053600 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |