
| Order number | 65.725 |
|---|---|
| Product description | Ventilation push cap, for tubes with a diameter of 16 mm, LDPE, neutral, 100 pcs./bag |
| Cap | Ventilation cap |
|---|---|
| Type of cap | Cap |
| Suitable for | Tubes Ø 16 mm |
| Product material | Low Density polyethylene (LD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 120000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 415 mm |
| Case volume | 0,0657 cbm |
| Weight of case | 5,88 kg |
| EAN of inner box | 4038917083737 |
| EAN of outer box | 4038917002639 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |