
| Order number | 65.793 |
|---|---|
| Product description | Push cap for tubes with a diameter of 15.5, 16, 16.5, 16.8 and 17 mm, LDPE, neutral, 1,000 pcs/bag |
| Cap | Standard cap |
|---|---|
| Type of cap | Cap |
| Suitable for | Tubes Ø 15,5, 16, 16.5, 16,8 and 17 mm |
| Product material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 180000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 265 mm |
| Case volume | 0,042 cbm |
| Weight of case | 7,48 KG |
| EAN of inner box | 4038917084154 |
| EAN of outer box | 4038917003001 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |