71846-BR, MULTI VORTEX-GENIE, 230V, 50Hz, BRITISH PLUG
| Supplied with | Two 12-Pack Multi-Tube Racks holding up to 24 tubes of any material up to 29mm dia., or up to six 250 ml vessels. |
| Speed | 250 - 1000RPM (up to 950RPM for 50Hz models) |
| Vortex Orbiting | 4mm dia. (same as Vortex-Genie 2) |
| Timer | 1-99 minutes or continuous |
| Dimensions (D x W x H) | 310 x 270 x 195mm (12.2 x 10.6 x 7.7in) |
| Weight | 11.3 kgs (25 lbs) |
| Warranty | 2-year manufacturer warranty |
| 71846-12 | Multi Vortex-Genie, 120V, 60 Hz |
| 71846-20 | Multi Vortex-Genie, 230V, 50 Hz, No Plug |
| 71846-AU | Multi Vortex-Genie, 230V, 50 Hz, Australian Plug |
| 71846-BR | Multi Vortex-Genie, 230V, 50 Hz, British Plug |
| 71846-EU | Multi Vortex-Genie, 230V, 50 Hz, European Plug |
| 71846-SW | Multi Vortex-Genie, 230V, 50 Hz, Swiss Plug |
| 71846-40 | 12-Pack Multi-Tube Rack |
| 71846-41 | 12-Pack Multi-Tube Rack (set of 2) |
71846-BR, MULTI VORTEX-GENIE, 230V, 50Hz, BRITISH PLUG
| Manufacturer | Electron Microscopy Sciences |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |