AGA1201M, Molybdenum Spray Aperture 10.5 x 0.25mm Hole 2mm
10.485mm dia, 0.25mm thick. Profile C. Used in Cambridge/LEO/Zeiss and Camscan scanning electron microscopes.
AGA1201M, Molybdenum Spray Aperture 10.5 x 0.25mm Hole 2mm
Product Description
For Cambridge/LEO/Zeiss except S180. Aperture diameter 10.485mm, thickness 0.25mm.
Profile 'C'.
Technical Data
| Tolerances | |
| Disc diameter: | +0/-0.02mm |
| Thickness: | +0/-0.02mm |
| Hole size: | 5 - 10µm: ±1µm |
| 11 - 70µm: ±2µm | |
| 71 - 300µm: ±5µm | |
| 301 - 1000µm: ±10µm | |
| Capillary length: | 1/2 hole diameter for 10 - 200µm |
| <100µm for larger holes | |
| Roundness of hole: | 0.1µm for holes 5 - 10µm |
| 1µm for holes 11 - 200µm | |
| 2µm for holes over 200µm | |
| Centring of hole: | 0.02mm for diameter up to 7mm |
| 0.03mm for diameter 7 - 30mm |
| Manufacturer | Agar Scientific |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |