| Temperature range Ambient | +8°C to 130°C |
| Temperature stability at 37°C | ±0.1°C |
| Uniformity within block at 37°C | ±0.1°C |
| Uniformity within block at 130°C | ±1°C |
| Dimensions (w x d x h) | 235 x 280 x 115mm |
| Net weight (without blocks) | 2.1kg |
| Heater power | 300W |
| Electrical supply | 23 |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |