| Capacity | 24L |
|---|---|
| Temperature range | +10°C to 95°C** |
| Temperature stability | ± 0.25°C |
| Shaking speed | From 20 upto 130rpm |
| Shaking orbitamplitude | 20mm |
| Internal dimensions (w x d x h) | 300 x 500 x 200 mm |
| Overall dimensions (w x d x h) | 335 x 580 x 330 mm |
| Net weight | 17kg |
| Electrical supply | 230V, 50hz, 1400W |
| Model | Description |
| SBS40 | Water bath, shaking (without platform) |
| SBS40/ 1 | Platform, linear shaking action |
| SBS40/ 2 | Platform, orbital shaking action |
| SBS40/ 3 | Platform, perforated |
| SBS40/ 4 | Polycarbonate cover, hinged |
| SWB3/ 1 | Stainless steel cover |
| SBS40/ 5 | Test tube rack, 143 x 1.5ml micro tubes |
| SBS40/ 6 | Test tube rack, 120 x 13mm culture tubes |
| SBS40/ 7 | Test tube rack, 72 x 16mm culture tubes |
| SBS40/ 8 | Test tube rack, 56 x 15ml centrifuge tubes |
| SBS40/ 9 | Test tube rack, 30 x 26mm culture tubes |
| SBS40/ 10 | Test tube rack, 25 x 50ml centrifuge tubes |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |