| Lighting | White LED array |
|---|---|
| Digital display | 3 digit LED |
| Count | 0 to 999 |
| Dimensions (w x d x h) | 310 x 300 x 140mm |
| Net weight | 1.5kg |
| Electrical supply | 90 to 240V, 50/ 60Hz, 70W |
| Model | Description |
| SC6PLUS | Colony counter, advanced |
| SC6/ 1 | 1.7x magnifier |
| SC6/ 1/ 3 | 3x magnifier |
| SC6/ 2 | Wolfhuegel graticule and segmentation discs (pack of 10) |
| SC6/ 3 | Spare dish centering adaptors (pack of 2) |
| SC6/ 4 | Clear protective discs (pack of 5) |
| SC6/ 5 | Spare receiving dish |
| SMP30/ 1 | Accessory Printer |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |