| Sensor type | PT100 |
|---|---|
| Probe | Stainless steel |
| Temperature range °C | 20° to 200°C |
| Accuracy, °C | ±0.5°C |
| Resolution | 1°C |
| Dimensions (w x d x h) | 90mm x 75mm x 123mm |
| Weight | 0.3kg (inc. probe) |
| Model | Description |
|---|---|
| SCT1 | Temperature controller, digital, complete with stainless probe |
| SCT1/ 1 | Probe holder |
| SCT1/ 2 | PTFE probe |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |