| Nominal capacity | 20 litres |
|---|---|
| Temperature range | Ambient + 8°C to 80°C |
| Temperature fluctuation (at 37°C) | ±0.5°C |
| Temperature variation | ±0.5°C |
| Display type | LED |
| Display resolution | 0.1°C |
| Rotational speed range | 2 to 10rpm |
| Rocker speed range | 5 to 70 oscillations minute |
| Internal dimensions (w x d x h) | 250 x 230 x 200mm |
| Overall dimensions (w x d x h) | 380 x 380 x 435mm |
| Net weight | 24kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 350W |
Bottle hybridisation minimises probe volumes, reduces reagent volumes and enhances signal intensity.
| Model | Overall length | O.D | I.D | Wall thickness |
|---|---|---|---|---|
| SI20H/3 | 260mm | 40mm | 33.6mm | 3.2mm |
| SI20H/4 | 260mm | 75mm | 68.6mm | 3.2mm |
| SI20H/5 | 170mm | 40mm | 33.6mm | 3.2mm |
| Model | Description |
|---|---|
| SI30H | Hybridisation incubator / shaker supplied with 1 x rotisserie |
| SI20H/1 | Spare rotisserie for 7 x 40mm diameter bottles (holds 6 plus 1 in the centre) |
| SI20H/2 | Accessory rotisserie for 2 x 75mm diameter bottles |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |