| Temperature range | Ambient +5°C to 60°C |
|---|---|
| Temperature fluctuation at 37°C | ±0.1°C |
| Temperature variation between shelves | ±0.3°C |
| Nominal volume | 60 litres |
| Internal dimensions (w x d x h) | 450 x 380 x 380mm |
| External dimensions (w x d x h) | 600 x 390 x 390mm |
| Net weight | 11.2kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 350W |
| Model | Description |
|---|---|
| SI60 | Incubator, total visibility, analogue |
| SI60D | Incubator, total visibility, digital |
| SI60/1 | Acrylic base plate |
| SI60/2 | Plastic coated shelf/rack system with two shelves |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |