| Model | SSL1 |
|---|---|
| Shaking action | Orbital |
| Platform dimensions (w x l) | 335 x 335mm |
| Speed range | 30 to 300rpm |
| Orbit / amplitude | 16mm |
| Maximum load | 10kg |
| Overall dimensions (w x d x h) | 360 x 420 x 270mm |
| Operational temperature range | +4 to +40°C |
| Maximum permissible humidity | 80% |
| Net weight | 11kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 50W |
| Model | Description |
|---|---|
| SSM1 | Shaker, orbital, mini |
| SSM1/1 | Accessory cradle with 4 securing bars |
| SSM1/2 | Large platform (340 x 300mm, holds up 8 plates) |
| SSM1/3 | Clear Acrylic lid |
| SSL1 | Shaker, orbital, lab scale |
| SSL1/1 | Accessory platform 510 x 510mm with six rubber |
| SSL1/2 | Large flat platform, no cradle for SSL1 |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |