| Shaking action | Reciprocating |
|---|---|
| Platform dimensions (w x l) | 335 x 335mm |
| Speed range 2 | 25 to 250 rpm |
| Orbit amplitude | 20mm |
| Maximum load | 10kg |
| Operational temperature range | +4 to +40°C |
| Maximum permissible humidity | 80 percent |
| Overall dimensions (w x d x h) | 360 x 420 x 270mm |
| Net weight | 11kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 50W |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |