| SSL3 | |
|---|---|
| Rocking action | 3D gyratory |
| Platform dimensions (w x l) | 355 x 355mm |
| Speed range | 5 to 70rpm |
| Angle of tilt | 3 to 12° |
| Angle adjustable | Yes by hand |
| Maximum load | 10kg |
| Overall dimensions (w x d x h) | 360 x 420 x 170 |
| Tier height, mm | 125/tier |
| Operational temp. range | +4 to +40°C |
| Max. permissible humidity | 80% |
| Net weight | 10kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 50W |
| Model | Description |
|---|---|
| SSM3 | Rocker, see-saw, mini |
| SSL3 | Rocker, gyratory, lab scale |
| SSM3/1 | Tier system (2 platforms plus 8 bars) fits SSM3 |
| SSL3/1 | SSL3/1 Tier system (2 platforms plus 8 bars) fits SSL3 |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |