| SSM5 | |
|---|---|
| Platform dimensions (w x l) | 220 x 220mm |
| Number of plate positions | 4 |
| Speed range | 250 - 1250rpm |
| Orbit diameter | 1.5mm |
| Maximum load | 1Kg |
| Operational temperature | +4 to +40°C |
| Maximum permissible humidity | 80% |
| Overall dimensions (w x d x h) | 240 x 300 x 160mm |
| Electrical supply | 230V, 50Hz, 50W |
| Model | Description |
|---|---|
| SSM5 | Shaker, microtitre, mini |
| SSL5 | Shaker, microtitre, labscale |
| SSM5/1 | Tube holder for 1.5ml tubes |
| SSM5/2 | Tube holder for 0.5ml tubes |
| SSM5/3 | Tube holder for 0.2ml tubes |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |