
| Order number | 16.446 |
|---|---|
| Product description | Microvette® CB 300 µl, Fluoride Heparin/Glucose, yellow EU code |
| Type of collection | Capillary |
|---|---|
| Type of preparation | Fluoride + heparin |
| Colour code | EU |
| Cap | Push cap |
| Application | Capillary blood collection |
| Base shape | Flat base |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation temperature | Room temperature |
| Centrifugation time | 5 min |
| Sample volume | 300 µl |
|---|---|
| Diameter | 10,8 mm |
| Length including cap | 46,5 mm |
| Length excluding cap | 43,7 mm |
| Product material | Polypropylene (PP), Styrene-butadiene (SB) |
|---|---|
| Colour of product | Opaque |
| Cap material | Low Density Polyethylene (LD-PE) |
| Colour of cap | Yellow |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 80000 |
| Depth of case | 378 mm |
| Width of case | 288 mm |
| Height of case | 180 mm |
| Case volume | 0,0196 cbm |
| Weight of case | 2,42 KG |
| EAN of inner box | 4038917268318 |
| EAN of outer box | 4038917282741 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |