
| Type of collection | capillary |
|---|---|
| Type of preparation | Lithium heparin |
| Colour code | ISO |
| Label/ Print | With print |
| Colour of print/label | green |
| Cap | Quadruple-threaded cap |
| Application | Capillary blood collection |
| Base shape | Flat base |
| Volume of work | 300 µl - 500 µl |
| Recommended centrifugation | 2000 x g |
| Centrifugation time | 5 Min |
| Shape of inner tube | cylindrical |
| Sample volume | 500 µl |
|---|---|
| Diameter | 10,8 mm |
| Length including cap | 47,6 mm |
| Length excluding cap | 46,6 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | transparent |
| Cap material | High Density Polyethylene (HD-PE) |
| Colour of cap | green |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Pyrogen-free | no |
| Lot or serial number | Lot number |
| Minimum order qty. | 1000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 100 |
| Pcs. / box | 1000 |
| Pcs. / pallet | 121000 |
| Depth of box | 139 mm |
| Width of box | 108 mm |
| Height of box | 66 mm |
| Depth of case | 338 mm |
| Width of case | 228 mm |
| Height of case | 160 mm |
| Case volume | 0,0123 cbm |
| Weight of case | 2,49 kg |
| EAN of inner box | 4038917127851 |
| EAN of outer box | 4038917021432 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |