The world's first dedicated mechanical fiber lensing system
ULTRAPOL Sculpted end polisher offers the fiber optic communications industry the ability to produce accurate end profiles on bare optical fibers.
Improved design of fiber holding, and all processing characteristics, provide concentricity of a couple of microns. This means that accurate bisecting of a singlemode (9 micron) fiber core can be achieved.
Full angular control is achieved with the advanced positioning features of the integral micropositioned polishing head. This makes possible the production of the fiber lens shapes shown below.
The system uses a 5 inch diameter polishing lap – a size specially chosen for improved flatness/run-out and lower consumables costs.
![]() Large included- angle tapers |
![]() Small included- angle tapers |
![]() Chisel / Screwdriver tips |
![]() Bevels |
![]() Flat Ends |
| Produces sculpted ends on optical fibers – examples: cone tips, chisel/screwdriver tips, bevels Angular accuracy | 0.1 degrees |
| Included angle range | 20 to 180 degrees |
| Footprint | 22 inches (55 cm) wide x 12 inches (30 cm) deep x 19 Inches (48 cm) high |
| Unit Weight | 27 kg (60 lbs) |
| Voltage | 110V, 60Hz and 220 to 240V, 50Hz |
| Manufacturer | Electron Microscopy Sciences |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | No |
| Technical Tips | No |