
| Order number | 65.710 |
|---|---|
| Product description | Screw cap for micro tubes, natural |
| Cap | Flat |
|---|---|
| Type of cap | Screw cap |
| Suitable for | Screw cap micro tubes |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| O-ring material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 500 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 500 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 220000 |
| Depth of case | 568 mm |
| Width of case | 348 mm |
| Height of case | 155 mm |
| Case volume | 0,0306 cbm |
| Weight of case | 3,59 KG |
| EAN of inner box | 4038917083607 |
| EAN of outer box | 4038917080293 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |