
| Order number | 65.720 |
|---|---|
| Product description | Skirted push cap, for tubes with a diameter of 15.5, 16, 16.5, 16.8 and 17 mm, HDPE, neutral, 1,000 pcs./bag |
| Cap | Skirted push cap |
|---|---|
| Type of cap | Cap |
| Suitable for | Tubes Ø 15,5, 16, 16.5, 16,8 and 17 mm |
| Product material | High Density polyethylene (HD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| Tube material | Polystyrene (PS) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 2000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 2000 |
| Pcs. / pallet | 128000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 298 mm |
| Height of case | 215 mm |
| Case volume | 0,0255 cbm |
| Weight of case | 3,3 kg |
| EAN of inner box | 4038917083683 |
| EAN of outer box | 4038917002585 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |