
| Order number | 65.728 |
|---|---|
| Product description | Screw cap, for S-Monovette® with a diameter of 13 mm and for tube with false bottom 92 x 13 mm, HDPE, neutral, 1,000 pcs./bag |
| Type of cap | Screw cap |
|---|---|
| Suitable for | Tubes and Monovettes Ø 13 mm |
| Product material | High Density polyethylene (HD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | non batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 330000 |
| Depth of case | 438 mm |
| Width of case | 268 mm |
| Height of case | 155 mm |
| Case volume | 0,0182 cbm |
| Weight of case | 3,76 KG |
| EAN of inner box | 4038917083768 |
| EAN of outer box | 4038917028288 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |