
| Order number | 65.729 |
|---|---|
| Product description | Screw cap, for tubes with a diameter of 15 mm, HDPE, neutral, 1,000 pcs./bag |
| Type of cap | Screw cap |
|---|---|
| Suitable for | Tubes Ø 15 mm |
| Product material | High Density polyethylene (HD-PE) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 280000 |
| Depth of case | 428 mm |
| Width of case | 383 mm |
| Height of case | 175 mm |
| Case volume | 0,0287 cbm |
| Weight of case | 5,45 KG |
| EAN of inner box | 4038917083775 |
| EAN of outer box | 4038917365239 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |