| SBH200D/3 | |
|---|---|
| Description | Block Heater, 3 block, digital |
| Temperature Range | Ambient +8°C to 200°C |
| Temperature Stability at 37°C | ± 0.1°C |
| Uniformity Within Block at 37°C | ± 0.1°C |
| Uniformity Within Block at 130°C | ± 1°C |
| Display Resolution | 0.1°C |
| Dimensions (w x d x h) | 310mm x 280mm x 115mm |
| Net Weight (no blocks) | 3.2 kg |
| Heater Power | 450W |
| Electrical Supply | 230V, 50Hz |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |