| SRC14 | |
| Cooling capacity | 1050W at 10ºC* |
| Temperature range | -20 to +30ºC |
| Control accuracy | ± 2ºC |
| Bath capacity | 16.5 litres |
| Pump rate | 16 litres minute |
| Dimensions (w x d x h) | 354 x 384 x 851mm |
| Net weight | 43kg |
| Electrical supply | 230V,50Hz |
| Model | Description |
|---|---|
| SRC4 | Recirculating cooler, 3 litre capacity |
| SRC14 | Recirculating cooler, 16.5 litre capacity |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |