| SRC4 | |
| Cooling capacity | 450W at 10ºC |
| Temperature range | -20 to +20ºC |
| Control accuracy | ± 2ºC |
| Bath capacity | 3 litres |
| Pump rate | 10 litres minute |
| Dimensions (w x d x h) | 206 x 401 x 540mm |
| Net weight | 25kg |
| Electrical supply | 230V, 50Hz |
| Model | Description |
|---|---|
| SRC4 | Recirculating cooler, 3 litre capacity |
| SRC14 | Recirculating cooler, 16.5 litre capacity |
| Manufacturer | Cole-Parmer |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |