
| Order number | 65.714 |
|---|---|
| Product description | Cap with O-ring, for tubes with a diameter of 16.5 mm, PP, neutral, 1,000 pcs./bag |
| Type of cap | Screw cap |
|---|---|
| Suitable for | Tubes Ø 16.5 mm |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| O-ring material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Tube material | Polypropylene (PP) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | No marking necessary |
|---|---|
| CE certified | No CE marking |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 5000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 1000 |
| Pcs. / box | 5000 |
| Pcs. / pallet | 180000 |
| Depth of case | 398 mm |
| Width of case | 398 mm |
| Height of case | 265 mm |
| Case volume | 0,042 cbm |
| Weight of case | 6,83 KG |
| EAN of inner box | 4038917083638 |
| EAN of outer box | 4038917002530 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |