
| Order number | 65.716 |
|---|---|
| Product description | Screw cap, for screw cap micro tubes, PP, neutral, 500 pcs./bag |
| Cap | Flat |
|---|---|
| Type of cap | Screw cap |
| Suitable for | Micro tubes |
| Product material | Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Colour of product | Natural |
| O-ring material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Product in accordance with MDD or IVDD | IVD |
|---|---|
| CE certified | CE |
| Lot or serial number | batched |
| Minimum order qty. | 10000 |
|---|---|
| Pcs. / inner box | 500 |
| Pcs. / box | 10000 |
| Pcs. / pallet | 660000 |
| Depth of case | 438 mm |
| Width of case | 268 mm |
| Height of case | 155 mm |
| Case volume | 0,0182 cbm |
| Weight of case | 3,57 KG |
| EAN of inner box | 4038917083645 |
| EAN of outer box | 4038917002547 |
| Manufacturer | Sarstedt |
|---|---|
| Size / Rxns Number: | No |
| Protocol & Manual | N/A |
| Technical Tips | N/A |